Ahmet Hamdi Akseki Camii, Ankara’nın en yeni camileri arasında yer almaktadır. Temelleri 2008 yılında atılmıştır. İlklerin camisi olarak adlandırılabilecek bu çiçeği burnunda caminin bir benzeri daha yok. Tamamen özgün olarak tasarlanmış ve yoğun emek sonucu tasarı başarıyla sonuçlanmıştır. Ve ortaya benzersiz bir sistem çıkmıştır.

 Pek çok ayrıntının düşünülerek tasarlanan cami geleneksel özelliklerin teknoloji çağına uyarlanabileceğinin en büyük kanıtıdır. Ahmet Hamdi Akseki Camii içindeki süslemeler daha çok Anadolu Selçuklu mimarisi tarzında yapılmıştır. 

Caminin ayakkabılığında özel sinyalizasyon yöntemi kullanmıştır. Tam beş bin ayakkabının sığabileceği bir ayakkabılık için özel havalandırma da düşünülmüştür. Ayrıca ayakkabılıkta renkler ayrılmış böylece kişinin kendi ayakkabısını bulmak kolaylaşmıştır.

Cami yapılırken engelli vatandaşlar da ihmal edilmemiştir. Ahmet Hamdi Akseki Camii ibadet etmeye ya da görmeye gelecek olan engelli bireyler için pek çok ayrıntı göz önünde bulundurulmuştur. Böylece engelli bireylerin, otobüsten inip cami içine girene hatta namaz kılana kadarki yaşayacakları tüm sorunların oluşmasına zemin hazırlayacak nedenler ortadan kaldırılmıştır.

Ahmet Hamdi Akseki Camii içinde ne avize ne de hoparlör yer almamaktadır. Bütün ışıklandırma ve ses sistemi gizli kalmıştır. Bunun için üniversitelerle çalışma yapılmış ve sonucunda bu ilk de tarihe yazılmıştır.

Bir yanıt yazın